Żywność funkcjonalna w życiu ludzi aktywnych zawodowo
Witam. Jestem studentką IV roku Technologii Żywności i Żywienia Człowieka. Ankieta przedstawiona Państwu poniżej jest niezbędnym elementem do mojej pracy inżynierskiej. Celem tej ankiety jest ocena świadomości konsumenckiej grupy ludzi czynnej zawodowa pod względem znajomości asortymentu żywności funkcjonalnej i jego przeznaczenia. Proszę o odpowiedź na każde pytanie, abym rzetelnie mogła wykorzystać ankietę w badaniach.
Zgodnie z wypracowanym przez program badawczy Functional Food Science in Europe pojęcie żywności funkcjonalnej sformułowane jest w następujący sposób:
„Żywność może być uznana za funkcjonalną, jeśli udowodniono jej korzystny wpływ na jedną lub więcej funkcji organizmu ponad efekt odżywczy, który to wpływ polega na poprawie stanu zdrowia, samopoczucia i/lub zmniejszaniu ryzyka chorób. Żywność ta musi przypominać postacią żywność konwencjonalną i wykazywać korzystne oddziaływanie w ilościach, które oczekuje się, że będą normalnie spożywane z dietą – przy czym nie są to tabletki ani kapsułki, ale część składowa prawidłowej diety”